0
0

تجربه ای کم نظیر از برگزاری کلاس های شنیداری آنلاین تیچر رجایی!

IELTS LISTENING _Teacher Rajaee

با دوره های آنلاین رایتینگ جنرال تسک 1 آیلتس تیچر رجایی ، قطعا موفقیتی شیرین و متفاوت را در یادگیری زبان انگلیسی با برگـزاری کلاسهـای استـاندارد و ارایـه آموزش صحیح و موثر را تجربه خواهید کرد.

“The Best Online English Academy”

IELTS GENERAL Writing Course Task 1

برای ثبت نام و شرکت در دوره تخصصی رایتینگ جنرال تسک 1 تیچر رجایی
دوره ویژه سایت

رایتینگ جنرال آیلتس چیست؟

آیلتس جنرال تسک ۱ در بخش نوشتاری: 

در این بخش از شما میخواهند که یک نامه درباره یک موقعیت فرضی داده شده بنویسید. این نامه باید با حداقل ۱۵۰ کلمه و در ۲۰ دقیقه نوشته شود (البته این زمان پیشنهادی می باشد).

در این آموزش از تیچر رجایی قصد داریم نحوه پاسخگویی به رایتینگ آیلتس جنرال تسک ۱ را آموزش بدهیم. نکات مهمی در این بخش وجود دارد که رعایت آن ها الزامی است. بخشی از نکات کلیدی را با هم در ادامه بررسی خواهیم کرد.

همانطور که در ابتدا گفتم در تسک ۱ رایتینگ جنرال آیلتس شما ۲۰ دقیقه زمان برای نوشتن یک نامه دارید ، نامه شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد . در زیر مواردی که ممکن است از شما خواسته شود تا در موردش نامه بنویسید را آورده ایم :

نامه شکایت ( شکواییه)

نامه استعفاء یا تقاضای کار

 نامه دعوت از یک دوست یا همکار برای شرکت در یک مراسم یا مکان اجتماعی

نامه درخواست

 نامه قرار های رسمی

نامه برای توضیح مسئله ای به یک دوست یا همکار

 نامه عذرخواهی

انواع نامه در تسک 1 آیلتس

Teacher Rajaee

۳ مدل نامه متفاوت در رایتینگ جنرال تسک ۱  آیلتس وجود دارد:

شخصی ، نیمه رسمی ، رسمی.

هر نوع نامه زبان و بیان مخصوص خودش دارد، هر کدام نحوه شروع و خاتمه اش متفاوت است. وظیفه شماست که قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید تصمیم بگیرید که چه نوع نامه ای را بنویسید .

در زیر انواع مختلف نامه را برای شما آورده ایم:

رایتینگ
رایتینگ

نامه شخصی

نامه به شخصی که رابطه نزدیکی با او دارید و راجع موقعیت های اجتماعی و خصوصی میخواهید صحبت کنید. به عنوان مثال:

نامه نیمه رسمی

نامه به کسی که رابطه صمیمی فردی با او داشته اید ، مثل یک دوست ، در مورد یک موقعیت رسمی یا جدی مثل کار.

این به این معناست شما با یک فرد که به صورت غیر رسمی میشناسید در مورد مسئله رسمی یا نیمه رسمی صحبت کنید.(نکته: رابطه شخصی با یک فرد یعنی اینکه شما در مورد مسائل خانوادگی با او صحبت کنید و به این معنا نیست که شما با معلم تان ، رئیس تان ، یا هر کس دیگری که در موقعیت های رسمی مثل محل کار یا مدرسه میشناسید صحبت کنید).

این گونه نامه ها کمی گیج کننده هستند ، زمانی که شما اسم افراد را میدانید اما در یک موقعیت رسمی و جدی هستید از این استایل استفاده میکنید.

تصور کنید که به یک دوست یا همکار دریک شرکتی که میشناسید نامه مینویسید ،اگر نامه رسمی بنویسید، غیر دوستانه به نظر می آید و اگر غیر رسمی بنویسید ممکن است غیر محترمانه به نظر برسد بنابراین نامه های نیمه رسمی مناسب است.

به این مثال توجه کنید:

نامه رسمی

کسی که در یک موقعیت رسمی میشناسید ( رئیستان ، مدیرتان، معلمتان، صاحب خانه تان و…) یا کسی که تا به حال ملاقات نکرده اید و اسمش را نمیدانید ( مشتری تان، مدیر هتل و…) در یک موقعیت رسمی یا جدی! شما از استایل رسمی برای نامه های استخدامی و درخواست استفاده میکنید ،نامه های رسمی به ما این امکان را میدهند که محترم و حرفه ای به نظر برسیم.

به این مثال توجه کنید:

مهارت‌هایی که در بخش رایتینگ جنرال قرار می‌گیرند

 توانایی نوشتار آیلتس شما با توجه به معیارهای زیر مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد:

  • محتوای مناسب
  • سازماندهی مناسب ایده‌ها
  • صحت و وسعت دایره لغات و ساختار

در Task 1 رایتینگ جنرال ، با توجه به نوع سؤال، مهارت شما در مکاتبات شخصی برای استخراج و ارائه‌ی اطلاعات، ابراز نیازها / خواسته‌ها / علایق و بیان دیدگاه‌ها و نظرات، سنجیده می‌شود.

اهداف نامه تسک 1 آیلتس

به طور کلی و به خصوص در رایتینگ جنرال تسک ۱ آیلتس ، نامه ها میتوانند بر اساس مفاهیم متعددی باشند که در نتیجه استایل و انواع متفاوتی خواهند داشت .

در زیر لیستی از مفاهیم رایج برای نامه ها ارائه شده است.

اگرچه نشانه هایی برای تشخیص رسمی یا غیر رسمی بودن استایل نامه ها وجود دارد اما به یاد داشته باشید که با خواندن دستورالعمل های داده شده میتوانید استایل نامه را تشخیص دهید.

Complaints

شکواییه

معمولا رسمی

Invitations

دعوتنامه ها

معمولا شخصی یا نیمه رسمی

Application or resignations

استخدام یا استعفاء

معمولا رسمی

Requests

درخواستنامه

هر نوع استایلی رایج است

Making arrangements

قرار گذاشتن

اغلب رسمی

Explanation

توضیح و تفسیر

گاهی اوقات نیمه رسمی یا شخصی

Informative/ newsletter

خبرنامه ها

اغلب شخصی و نیمه رسمی ولی رسمی هم میتواند باشد

Apology

نامه عذر خواهی

هر نوع استایلی میتواند باشد

طرز صحیح رایتینگ جنرال تسک 1 آیلتس

نامه ها در تسک ۱ رایتینگ جنرال معمولا با یک جمله باز شروع میشوند که دلیل نوشتن نامه را توضیح میدهند . این جمله ابتدایی با توجه به استایل نامه (رسمی / نیمه رسمی / غیر رسمی ) متفاوت است .با توجه به استایل نامه و هدف نوشتن آن جمله پایانی نیز میتواند متفاوت باشد.

در زیر نمونه هایی پیشنهاد شده است:

الف ) نامه های رسمی که نام مخاطب را نمیدانید:

Dear sir/madam

Yours faithfully

ب ) نامه های رسمی که نام مخاطب را میدانید:

Dear ( Mr(s).Family Name)
Yours sincerely

ج) و د) نامه های نیمه رسمی و غیر رسمی:

Dear (First Name)

Best wishes/ all the best / see you soon/ take care

نکات مهم :

  1. ۱- از کلمه Sir/ Madam زمانی استفاده کنید که نام مخاطب نامه خود را نمی دانید مثلا هنگامی که به مدیر یک هتل یا شورای محل نامه مینویسید. اگر نام مخاطب نامه را میدانید اصلا از این عناوین استفاده نکنید .از این عناوین به هیچ عنوان در آزمون اسپیکینگ استفاده نکنید.
  2. ۲- شما میتوانید هم چنین یک نامه رسمی به فردی که نام او را میدانید بنویسید. به عنوان مثال شما میتوانید هم از “Mr. Jackson” وهم از”Daniel Jackson” استفاده کنید
  3. ۳- وقتی به یک دوست نامه مینویسید نیازی نیست از هیچ عنوانی استفاده کنید و یا نام خانوادگی اش را ذکر کنید.

گرامر: رایتینگ جنرال تسک 1 آیلتس

نامه های رسمی و غیر رسمی شامل استایل و لحن متفاوتی هستند . در نامه های غیر رسمی ( دوستانه ) شما میتوانید از مخفف ها(… I’m writing ) استفاده کنید در حالی که استفاده از آنها در نامه های رسمی غیر قابل قبول است .

در یک نامه رسمی شما میتوانید اینگونه بنویسید “…I am writing with regards to ” در حالی که در یک نامه نیمه رسمی میتوانید بنویسید ” …I’m writing about ” یا “…I’m writing to say ” یا ” I just want to let you know that.. “بنابراین اگاهی از نوع استایل و لحن نوشته بسیار مهم است.

به یاد داشته باشید که از ساختارهای جمله بندی مختلفی استفاد کنید تا نمره بالاتری کسب کنید.

جدول نمره رایتینگ جنرال تسک 1 آیلتس

پاسخ ها توسط ممتحنین دوره دیده آیلتس تصحیح می شوند. تمام ممتحنین آیلتس مدارک معتبر و مرتبط آموزشی دارند و توسط سنتر های آیلتس تحت نظر Britishcouncil and IDP به کار گرفته شده اند.

نمرات به صورت عدد کامل یا نیم ارائه می شوند. برگه ای تحت عنوان Band descriptor وجود دارد که به تفکیک و وضوح عملکرد نوشتاری داوطلبین تا ۹ نمره به تفضیل نمره بندی شده است. این برگه که بر اساس ۴ معیار تقسیم بندی شده می تواند برای آکادمیک و جنرال صادق باشد و تفاوتی ندارد.

تسک ۱ راتینگ آیلتس طبق موارد زیر تصحیح و نمره دهی می شود.

  1. Task achievement
  2. Coherence and cohesion
  3. Lexical resource
  4. Grammatical range and accuracy.

معیار های به تفکیک در رایتینگ جنرال تسک 1 آیلتس

تمام پاسخ های خود را باید با استاندار های زیر در برگه ی پاسخ نامه خود وارد کنید.

مرتبط بودن و دقیق بودن در باره موضوع را تحت سیطره خود قرار می دهد. همچنین حداقل داوطلب آیلتس باید ۱۵۰ کلمه بنویسد. در Task 1، با توجه به نوع سؤال، مهارت شما در مکاتبات شخصی برای استخراج و ارائه‌ی اطلاعات، ابراز نیازها / خواسته‌ها / علایق و بیان دیدگاه‌ها و نظرات، سنجیده می‌شود.

روان و واضح بودن بدین معنا که پاسخ به صورت منظم و به هم پیوسته نوشته شده باشد. Coherence به معنای پیوستگی منطقی بین اجزای متن می باشد. Cohesion به معنای استفاده از ابزار متصل کننده جهت بخشیدن رابطه بین اجزای متن می باشد.

انتخاب و استفاده کلمات درست و به جا و متناسب با مفهوم و کاربرد و همچنین استفاده از طیف وسیعی از کلمات مرتبط

استفاده از طیف وسیع ساختار های متونع به صورت دقیق و درست در جملات.

در رابطه با رایتینگ جنرال تسک 1 آیلتس

محتوای نوشته شما باید در قالب چندین پاراگراف سازمان‌دهی شود. هر پاراگراف باید یک ایده محوری (main point) داشته باشد. پیشنهاد می‌شود مقاله خود را در ۴ یا ۵ پاراگراف سازماندهی کنید: یک پاراگراف برای مقدمه (introduction)، دو یا سه پاراگراف برای بدنه مقاله (body) و یک پاراگراف برای جمع‌بندی (conclusion) در پاراگراف مقدمه، پیش‌زمینه موضوع را بررسی کنید، موضع خود را به طور غیر مستقیم اعلام کنید و به طور خلاصه مواردی را که قرار است در مقاله بررسی شود نام ببرید. در پاراگراف‌های بدنه مقاله، نکات کلیدی مورد نظر به همراه مثال‌ها و دلایل کافی برای دفاع از موضع خود را بیان کنید. در پاراگراف جمع‌بندی، نکات کلیدی مقاله را جمع‌بندی کنید و موضع خود را به طور مستقیم تکرار کنید.

جملات به کار رفته در رایتینگ تسک 1 باید کامل باشند. جمله‌هایی که به صورت یادداشت و موردی نوشته شوند، باعث کسر نمره می‌شوند. بنابراین از نوشتن خلاصه‌وار یا لیست کردن مطالب خودداری کنید.

به املای صحیح واژگان، ساختار به کار رفته و علائم گذاری دقت کنید. با اشتباه در هر یک از این موارد، در رایتینگ تسک 1 نمره از دست خواهید داد.

می‌توانید از قسمت‌های خالی دفترچه سؤال برای یادداشت برداری استفاده کنید ولی هیچ نوشتاری در این قسمت، ملاک ارزیابی و سنجش در رایتینگ تسک 1 نیست.

در این بخش می‌توانید از مداد و یا خودکار استفاده کنید.
تفاوت خاصی نمیکند. ولی بهتر است برای خوانایی بهتر طبق روال و اصول املایی بنویسید

آزمون رایتینگ تسک 1 جنرال